گروه تاسیساتی آبرسانان جوان

لوله های پلی اتیلن رابط Pex به این دلیل نام گذاری شده اند که در حین فرآیند ساخت بین مایکرومولکولهای ژلی اتیلن یک ژل یا یک رابط تشکیل می شود . مولکولهای Pex رابط لوله ای را ایجاد می کند که در برابر تغییر شکل خزشی مقاومت می کند و قابلیت دوام بالایی را تحت دمای بسیار بالا و حملات شیمیایی از خود بروز می دهد .

لوله های Pex با نشان AStm f 876/F877/Cts-00sdr9 علامت گذاری می شوند که بدین معنی است که لوله ساخته شده بر طبق این مشخصات تحت بازرسی , نمونه برداری و آزمایش قرار گرفته است و انتظار می رود که الزامات مشخص شده در این استاندارد را برآورد نماید .

 

 

لوله Pex می تواند تا دمای 200 درجه فارنهایت برای کاربردهای گرمایشی مورد استفاده قرار گیرد محدودیتهای دمایی همواره بروی برگه مشخصات لوله یادآوری میشوند حداکثر دمای عملکرد برای این لوله ها 140 درجه فارنهایت می باشد لوله Pexدر اندازه های 4/1 تا 1 اینچ موجود ایت اگرچه برخی سازندگان لوله اندازه های بالاتر از 2 اینچ را نیز تولید کرده اند اندازه های سفارشی نیز میتوانند مورد استفاده قرار گیرند نرخ های فشار تمامی اندازه ها یکسان بوده زیرا ضخامت جداره های هر یک از لوله ها متناسب با اندازه آن لوله است .

لوله Pex در اندازه های 20 فوتی یا بصورت شاخه ای و یا رول موجود است  لوله رول ممکن است تا 1000 فوت پیچیده شده باشد  لوله Pex به همراه اتصالات مکانیکی متصل می شود این لوله نمی تواند توسط چسب یا جوش متصل شود .

 

 

برخی مشخصات عملکردی مهمی که به هنگام استفاده از لوله های پلاستیکی باید مورد توجه قرار گیرد بصورت زیر می باشد :

- فشار ارزیابی شده : فشار انفجاری کوتاه مدت در دمای 75 فارنهایت

- حداکثر خلاء اندازه گیری شده : اغلب اوقات بر حسب اینچ یا میلی متر جیوه داده شده است

- حداقل شعاع انحنا ء

- محدوده دمایی

 

[ ] [ ] [ حمید نوروزی ]

[ ]

سیستم حرارت از کف یکی از نوین ترین سیستم های گرمایشی در جهان به شمار می آید که خوشبختانه شرکت فن گستر ساوالان با داشتن اکیب های کار آزموده و ماهر  اجرای این سیستم را به بهترین نحو ممکن میتوانند به مرحله اجرا برسانند .البته این سیستم امروزه با لوله های پنج لایه مورد استفاده قرار میگیرد که در بحث های تخصصی به آن نیز اشاره خواهیم کرد. 

تاريخچه، انواع و مزاياي گرمايش از كف (heating of floor)

سيستم حرارتي گرمايش از كف كه انتقال حرارت به صورت تشعشعي (تابشي) سهم زيادي در فرآيند گرمايشي آن دارد، درمقايسه با ساير سيستمهاي حرارتي نه تنها در صرفه جويي و بهينه سازي مصرف انرژي بلكه در مقوله رفاه و آسايش ساكنان ساختمان ها داراي نقاط قوت بسياري مي باشد. در سالهاي اخير، سيستم گرمايشي از كف در كشورهاي اروپائي و آمريكا بسيار متداول شده است و دليل اين گسترش روزافزون بهينه بودن مصرف انرژي، توزيع يكسان گرما در تمامي سطح و فضا و دوري از مشكلات موجود در ساير روش ها ، به عنوان مثال سياه شدن ديوارها، گرفتگي و پوسيدگي لوله ها و… مي باشد. استفاده از روش گرمايش از كف جهت گرمايش محل سكونت از ديرباز به طرق مختلف انجام مي گرفته است.
بطوريكه رومي ها زير كف را كانال كشي كرده و هواي گرم را از آن عبور مي دادند و كره اي ها دود حاصل از سوخت را قبل از اينكه از دودكش عبور كند از زير كف انتقال مي دادند. در سال 1940 نيز فردي بنام سام لويت براي اين منظور لوله هاي آب گرم را در زير كف قرار داد. دركشور ايران نيز درمناطق كوهستاني و سردسير ازجمله آذربايجان اين روش مورد استفاده قرار مي گرفته، كه بيشترين مورد استفاده آن درحمام ها بود. 
سیستم گرمایش از کف نگرشی نوین به طرحی كهنسیستم گرمایش از کف نگرشی نوین به طرحی كهن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
برای توجه به ادامه ی این مبحث به ائامه ی مطالب مراجعه کنید+

ادامه مطلب

[ ] [ ] [ حمید نوروزی ]

[ ]مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ،