لوله های پلی اتیلن رابط Pex به این دلیل نام گذاری شده اند که در حین فرآیند ساخت بین مایکرومولکولهای ژلی اتیلن یک ژل یا یک رابط تشکیل می شود . مولکولهای Pex رابط لوله ای را ایجاد می کند که در برابر تغییر شکل خزشی مقاومت می کند و قابلیت دوام بالایی را تحت دمای بسیار بالا و حملات شیمیایی از خود بروز می دهد .

لوله های Pex با نشان AStm f 876/F877/Cts-00sdr9 علامت گذاری می شوند که بدین معنی است که لوله ساخته شده بر طبق این مشخصات تحت بازرسی , نمونه برداری و آزمایش قرار گرفته است و انتظار می رود که الزامات مشخص شده در این استاندارد را برآورد نماید .

 

 

لوله Pex می تواند تا دمای 200 درجه فارنهایت برای کاربردهای گرمایشی مورد استفاده قرار گیرد محدودیتهای دمایی همواره بروی برگه مشخصات لوله یادآوری میشوند حداکثر دمای عملکرد برای این لوله ها 140 درجه فارنهایت می باشد لوله Pexدر اندازه های 4/1 تا 1 اینچ موجود ایت اگرچه برخی سازندگان لوله اندازه های بالاتر از 2 اینچ را نیز تولید کرده اند اندازه های سفارشی نیز میتوانند مورد استفاده قرار گیرند نرخ های فشار تمامی اندازه ها یکسان بوده زیرا ضخامت جداره های هر یک از لوله ها متناسب با اندازه آن لوله است .

لوله Pex در اندازه های 20 فوتی یا بصورت شاخه ای و یا رول موجود است  لوله رول ممکن است تا 1000 فوت پیچیده شده باشد  لوله Pex به همراه اتصالات مکانیکی متصل می شود این لوله نمی تواند توسط چسب یا جوش متصل شود .

 

 

برخی مشخصات عملکردی مهمی که به هنگام استفاده از لوله های پلاستیکی باید مورد توجه قرار گیرد بصورت زیر می باشد :

- فشار ارزیابی شده : فشار انفجاری کوتاه مدت در دمای 75 فارنهایت

- حداکثر خلاء اندازه گیری شده : اغلب اوقات بر حسب اینچ یا میلی متر جیوه داده شده است

- حداقل شعاع انحنا ء

- محدوده دمایی

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط حمید نوروزی  | 

سرويسهای بهداشتی و حمام ها

سرويسهای بهداشتی:

سرويس های بهداشتی يکی از مهمترين فضاهای کاربردی در معماری داخلی و معماری محسوب می شوند.چگونگی قرار گيری سرويس ها در پلان و ارتباط آن با فضای ديگر بسيار حائز اهميت است. درساختمانهای مسکونی جدا بودن سرويس خصوصی خانواده ار سرويس مهمان امری مهم به شمار می آيد.

با توجه به محدود بودن اين فضا و مواردی که در آن مورد استفاده قرار می گيرند(مثل وان، زير دوشی، توالت،روشويی و عناصر تزئينی)چگونگی قرار دادن آن ها با شکلی اصولی به بهينه بودن اين فضا کمک می کند.

در درک کردن اين فضا پيروی از سبک انتخابی بايد مورد توجه قرار گيرد و يک طراحی اصولی و زيبا مستلزم هماهنگی بين کف پوش، ديوار پوش، روشويی، دستشويی، وان يا زير دوشی، شير آلات و وسائل تزئينی در اين محيط است.

از اصولی که بايد در طراحی سرويس های بهداشتی رعايت کرد می توان به موارد زير اشاره کرد:
-عايق رطوبت بودن کف پوش، ديوار پوش و سقف
-در صورت وجود سقف کاذب، عايق بودن آن
-اولويت دسترسی به روشويی
-در معرض ديد نبودن توالت هنگام باز شدن درب


محل استقرار سرويس ها

مناسب ترين محل استقرار حمام، نزديک به اتاق خواب و توالت است.البته اگر با خود حمام ادغام نشده باشد.اگر چه دوش ها فضای کمی دارند اما افراد جوان تر آن را ترجيح می دهند، همان طور که حمام ها معمولاً برای افراد مسن مناسب ترند.

اگر خانه ها دارای اتاقی برای لباسشوي نباشند و يک آشپزخانه کوچک باشد،فضای حمام می تواند محلی مناسب برای نصب ماشين لباسشويی باشد.حمام ها با توالت، فضا های کاملی هستند که با تجهيزات لازم نيازهای بهداشتی ساکنان را رفع می کنند.به هر حال، طرح ايده آل اين است که دو فضای جدا گانه قابل قفل کردن برای حمام و توالت در خانه وجود داشته باشد و اين طرح برای ساکنان بيشتر از پنج نفر لازم است.

يک حمام با توالت سر خود می تواند به طور مستقيم از اتاق خواب ها قابل دسترسی باشد.همان طور که توالت ديگر می تواند از راهرو قابل دسترسی باشد.وان حمام يا زير دوشی به علاوۀ دستشويی در توالت نصب خواهد شد.برای مقرون به صرفه بودن و دلايل تکنيکی، حمام، توالت و آشپزخانه بايد به شکلی طراحی شود که يک سرويس داکت مشترک داشته باشد.

در خانه های چند طبقه، چيدمان به نوعی است که ديوارهای عبور لوله ها ، برای حمام و توالت به طور مستقیم بالای هم قرار گرفته تا هزینه نصب وعایق بندی صدا را به حداقل برساند با این حال ، حمام های کنار هم در دو آپارتمان متفاوت ، نباید به یک سیستم تخلیه متصل شود.

حمام و توالت باید سمت شمال قرار بگیرند ، و حدالامکان به طور عادی با نور طبیعی روشن وتهویه شوند. برای اتاق های داخلی حداقل چهار تعویض هوا در ساعت مورد نیاز است. درجه حرارت 22 تا 24 درجه سانتی گراد ، برای حمام ایجاد آسایش می نماید و درجه حرارت 20 درجه برای توالت ها مناسب خواهد بود. این مقدار، از ساختمان های دفتری ، که 15 تا 17 درجه ، در حالت عادی دارند بیشتر است ، حمام ها به خصوص در معرض رطوبت هستند بنا بر این درز گیری مناسبب باید اعمال شود. سطوح حمام ها به دلیل رطوبت بالا باید به آسانی قابل نظافت بوده ، پوشش دیوار و سقف باید در برابر این نوع شرایط مقاوم باشد.

برای پوشش کف لازم است که از پوشش های غیر لغزنده استفاده شود.


حمام قابل دسترسی از اتاق         حمام زیر سقف شیروانی
خواب دوش و توالت                        با نور گیر سقفی


آشپز خانه و حمام با دیوار             حمام قابل دسترس از راهرو
مشترک تاسیساتی                                                       


طرح نمونه برای هتل                 نمونه حمام در خانه های
                                               کنار هم


آشپز خانه ، اطاق تاسیساتی        آشپز خانه ، حمام و توالت
حمام و توالت به صورت گروهی        روی یک دیوار تاسیساتی


حمام En Suite و دوش جداگانه       آشپزخانه ، حمام و توالت روی
                                                  یک دیوار تاسیساتی


حمام و سونا                                    حمام وسیع
(متصل شده از طریق دوش)
                                                 

 

 

نکته: عایق بندی صوتی مورد نیاز را در نظر داشته باشید:
- مقدار سرو صدا از سیستم ها و لوازم خانگی در آپارتمان های همسایه یا اتاق جانبی نباید از 35 دسی بل تجاوز کند.
- حداقل باید یک پریز عایق در ارتفاع 130 سانتی متری در کنار آینه ( برای لوازم برقی ) تعبیه شود.
- در نظر گرفتن فضای مناسب برای موارد زیر در حمام / توالت لازم است:
قفسه حوله ، مواد شوینده ، دارو و لوازم آرایشی ( حد الامکان قفل دار ) ، آینه و چراغ ، آب گرمکن جانبی ، میله حوله ، کشو ، دستگیره بالای وان حمام ، نگه دارنده کاغذ توالت با دسترسی آسان ، جا صابونی ، جا مسواکی و فضای انباری

طراحی حمام و توالت

- حمام های خاص طراحی شده از جنس پلی استر ( با مقاطع پهن در سمت شانه و باریک در سمت پا ها ) و واحد های دوش ، در فضا صرفه جویی کرده در نتیجه فضا ها را سریع تر می نماید.

- حمام ها با کنج های پخ زده شده می تواند در نوسازی پروژه ها مفید باشد.


نمونه حمام های طراحی شده در محیط های کوچک

- طراحی برای فضای کوچک:


اطاقک دوش با مجرای                 اطاقک فشرده توالت 
لوله های تاسیساتی                     با وسایل مربوطه


 فضای حمام                                   اطاقک بزرگتر توالت با دوش


 فضای فشرده توالت                فضای حمام با ماشین لباس شویی


 فضای فشرده با دوش                     فضای فشرده توالت با دوش
                                                       در یک سمت آن


فضای دوش در کوچک ترین آپارتمان        فضای دوش به سبک هتل


توالت به سبک بیمارستان               حمام پیش ساخته با دیوار
                                                     تاسیساتی آشپزخانه

برای مشاهده ی لیست قیمت نصب هر یک از سرویس های بهداشتی به بخش لیست قیمت ها مرا جعه کنید.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط حمید نوروزی  | 

سیستم حرارت از کف یکی از نوین ترین سیستم های گرمایشی در جهان به شمار می آید که خوشبختانه شرکت فن گستر ساوالان با داشتن اکیب های کار آزموده و ماهر  اجرای این سیستم را به بهترین نحو ممکن میتوانند به مرحله اجرا برسانند .البته این سیستم امروزه با لوله های پنج لایه مورد استفاده قرار میگیرد که در بحث های تخصصی به آن نیز اشاره خواهیم کرد. 

تاريخچه، انواع و مزاياي گرمايش از كف (heating of floor)

سيستم حرارتي گرمايش از كف كه انتقال حرارت به صورت تشعشعي (تابشي) سهم زيادي در فرآيند گرمايشي آن دارد، درمقايسه با ساير سيستمهاي حرارتي نه تنها در صرفه جويي و بهينه سازي مصرف انرژي بلكه در مقوله رفاه و آسايش ساكنان ساختمان ها داراي نقاط قوت بسياري مي باشد. در سالهاي اخير، سيستم گرمايشي از كف در كشورهاي اروپائي و آمريكا بسيار متداول شده است و دليل اين گسترش روزافزون بهينه بودن مصرف انرژي، توزيع يكسان گرما در تمامي سطح و فضا و دوري از مشكلات موجود در ساير روش ها ، به عنوان مثال سياه شدن ديوارها، گرفتگي و پوسيدگي لوله ها و… مي باشد. استفاده از روش گرمايش از كف جهت گرمايش محل سكونت از ديرباز به طرق مختلف انجام مي گرفته است.
بطوريكه رومي ها زير كف را كانال كشي كرده و هواي گرم را از آن عبور مي دادند و كره اي ها دود حاصل از سوخت را قبل از اينكه از دودكش عبور كند از زير كف انتقال مي دادند. در سال 1940 نيز فردي بنام سام لويت براي اين منظور لوله هاي آب گرم را در زير كف قرار داد. دركشور ايران نيز درمناطق كوهستاني و سردسير ازجمله آذربايجان اين روش مورد استفاده قرار مي گرفته، كه بيشترين مورد استفاده آن درحمام ها بود. 
سیستم گرمایش از کف نگرشی نوین به طرحی كهنسیستم گرمایش از کف نگرشی نوین به طرحی كهن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
برای توجه به ادامه ی این مبحث به ائامه ی مطالب مراجعه کنید+

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط حمید نوروزی  |